DJ Tommy Rogers in Corsica Island at BlueMoon Porticcio

Jeudi 21 aout 2014 - BlueMoon [Porticcio]

DJ Tommy Rogers in Corsica Island at BlueMoon Porticcio Jeudi 21 aout 2014

DJ Tommy Rogers in Corsica Island at BlueMoon Porticcio August 21/2014

Public · Organisé par Dj Tommy Rogers - Adam Stříteský oficial

jjeudi 21 aout

Afficher la carte
BLUE MOON Porticcio Corsica
20166 Porticcio, Corse, France

DJ Tommy Rogers in Corsica Island at BlueMoon Porticcio August 21/2014

FRANCE:

Dj Tommy Rogers est à présent le plus grand DJ tchèques sur la scène dance électronique. Débutant sa carrière il y a 12 ans, il a obtenu beaucoup de succès en tant que DJ et également producteur.
Ce produisant dans les meilleurs clubs du monde, comme AMNESIA Ibiza, qui a été élu «Best Global club dans le monde» à plusieurs reprises, Il si produit notamment pour la soirée d'ouverture. Il sera aussi la tête d’affiches du PACHA Londres pour l’anniversaire des 9ans du club.
Présent chaque année à la Winter Music Conférence à Miami, présent sur 6 party majeures sur South Beach en 2013, il se produit sur scène avec les plus grands artistes internationaux.
Fort de sa notoriété dans le milieu DJ & Clubbing Owner, de nombreux clubs Européens veulent s’associer à son image.
La Maison Blanche Londres, Blue Moon Club Corse France, Duplex Prague, et biensur le mythique Club STUDIO 54 Prague, qu’il possède depuis 13 ans. Elu Best AFTER CLUB, ce club est un temple pour les DJ’s, pour les plus grands fêtards et puriste, club ouvert de 4h du matin à 16h, cet établissement reste mythique, et de nombreuses influences et courants musicaux débutent dans ce lieu.
Tommy Rogers reçois très souvent des invitations à se produire auprès des plus grands DJ’s mondiaux lors de leurs passages en République Tchèque pour les grand festivals, tels que David Guetta, Tiesto, Roger Sanchez, Eryc Prydz, Deren Emerson (Underworld), Lee Dagger Of Bimbo Jones , Antoine Clamaran, Les Schmitz, Bob Sinclair, Alan X, Felix da Housecat et pleins d'autres.
Tommy Rogers est présent chaque année aux Creamfields Festival, Pleasure Island et Machac Festival, le temple du Festival en Europe de l’Est.
Côté production et discographie, Tommy Rogers a produit un titre avec Chris Cox, (qui a été nominé pour un Grammy Awards, et a travaillé avec Madonna &Whitney Houston) appelé « Changin’ feat. Peyton ».
Il a également produit le track « Get In The Flow ». Lee Dagger Of Bimbo Jones (nominé 6 fois à la Cérémonie des IDMA à Miami, dans la catégorie « Best Remixer in the world )
To be continued…


English Version:

Dj Tommy Rogers is rightfully among the top Czech entertainers on the electronic dance scene. In his carrier of over twelve years he has achieved a lot of success as a DJ and also a producer.
Do you want to hear Tommy Rogers? Go to the best clubs in the world, such as Amnesia Ibiza, which was voted “The Best Global Club in the World” many times, where he was once part of the opening party. Or Pacha London, one of the best clubs in the world, and where he was a headliner for their 9th birthday party. He also played at the weeklong Winter Music Conference in Miami, at six clubs and the pool party. And club The Fire where he was a part of the very popular party “ Look Better Naked” of which he is also a long time resident Dj and where the BelAmi dancers made the nights unforgettable. Or White House London, Blue Moon Club - Corsica France, Duplex Prague, Studio 54 Prague and many other successful gisgs, he proven to be a rising star across the borders of the Czech dance scene.
It is well known that Dj Tommy Rogers is a great Dj with superb mixing skills and he is also an openhearted guy who spreads the love among the party people around him.
This is the main reason why Dj Tommy Rogers gets so many invitations to be part of the biggest Czech parties to spin along side such names as David Guetta, Tiesto, Roger Sanchez, Eryc Prydz, Deren Emerson (Underworld), Lee Dagger of Bimbo Jones, Antoine Clamaran, Les Schmitz, Bob Sinclair, Alan X, Felix da HouseCat and many others.
He was born and lives in Zlin, Czech Republic. At the prestigious “O2 Dance Awards” he placed third, the next year he took second and in 2009 he won “ The Best Club Night ” in the Czech Republic.
Among his many successes is being the resident Dj at the Legendary Prague After Club Studio 54 where his sets are some of the most anticipated.
Dj Tommy Rogers has also been invited to play at large open-air festivals such as Creamfields, Pleasure Island and Machac, which is probably the most famous in the Czech Republic and this year is in its 13th season and of course Dj Tommy Rogers is gonna be there!
Dj Tommy Rogers, produced a track with Chris Cox, (who was nominated for Grammy and worked with Madonna, Whitney Houston etc.) called Changin’ feat. Peyton. One of the greatest club voices out there.
This track was remixed several other times and become very popular on the club scene.
Dj Tommy Rogers also coproduced with Lee Dagger of Bimbo Jones (who was nominated 6 times at the WMC in Miami as the best Remixer) on a track called Get In The Flow.
Another Dj and producer is Alan X who often comes to the Czech republic to work with Tommy on dance tunes and who did a remix of Tommy’s track “Changin’ “.
So as you’ve heard and shall soon see, Dj Tommy Rogers is not only charismatic but he is considered by many party people to be the best Dj out there. Besides having great taste in music, he is also an up-and-coming producer who you can meet for unforgettable experiences, at some of the best parties from around the world, who’ll always put a smile on your face by the end.
Tommy Rogers in the mix

CZ:

Dj Tommy Rogers právem patří mezi přední české umělce na poli elektronické scény. Během více jak dvanástileté kariéry má na svém kontě celou řadu úspěchů ať už v rámci vlastní producentské tvorby nebo djingu.

Tommy Rogerse můžete slyšet hrát v nejlepších klubech světa jako je několikrát oceněný “The Best Club On The World” Amnesia Ibiza, kde dokonce jedno z jeho hraní v tomto klubu bylo přímo na otevírací party, Pacha London - která patří do nejprestižnější sítě klubů na světě a pozvali si ho na oslavu 9tych narozenin klubu jako hedlinera, Winter Music Conferenc Miami, kde stihne v jednom týdnu vystoupit hned 6 x, další Londýnský klub, kde Tommy Rogers vystupoval byl “The Fire”. V tomto klubu hrál pro velmi prestižní party “LookBetterNaked”, na které je jako jeden z mála čechů dlouholetý rezident a a na této party vystoupili i boys z BelAmi a o tomhle večírku se mluví do dnes..., WhiteHouse London, Blue Moon Club Corsica France, Duplex Prague, Studio 54 Prague a mnoho dalších a tím jen Dj Tommy Rogers potvrzuje svou neustále stoupající popularitu za hranicemi naší země.


Ptorože je dobře známo, že Dj Tommy Rogers nejen, že je vynikající dj s přesnou technikou mixu a výběrem těch nejlepších skladeb plných strhující energie, ale i šoumenské podání setu, kdy rozdává lásku a radost všem party lidem kolem, jak sám on říká! A to je taky jeden z důvodů, proč si producenti velkých parties zvou Tommy Rogerse, aby vystoupil po boku se super star djs jako jsou: David Guetta, Tiesto, Roger Sanchez, Eryc Prydz, Daren Emerson (Undrerwold), Lee Dagger of Bimbo Jones, Antoine Clamaran, Les Schmitz, Bob Sinclair, Alan X, Felix da HouseCat a mnoho dalších.


Dj Tommy Rogers se narodil a žije v České Republice ve městě Zlín. V České republice posbíral to nejlepší, co se dá. V prestižních hudebních cenách O2 Dance Music Awards se svou party nejdřív obsadil 3 místo, rok na to 2místo a v roce 2009 se umístil na prvním místě jako nejlepší klubová party noc v ČR. Dalším jeho úspěchem je pravidelná rezidence v nejprestižnějším afterklubu v ČR v pražském STUDIO 54, kde jeho sety se dají považovat za neskutečný zážitek a mají obrovskou oblibu.

Samozřejmostí je i to, že hraje na všech nejlepších letních festivalech jako jsou Macháč a to je bezesporu nejprestižnějsí, nejlepší a nejdéle fungující open air festival v Čr a letos se uskuteční jeho 13 vydání a Tommy Rogers opět bude při tom, dále vystoupil na Pleasure Island nebo Creamfilds.

V rámci své vlastní hudební produkce vydal ve spolupráci s americkým producentem Chrisem Coxem, jež se může pyšnit celou řadou ocenění a nominací na ceny Grammy, a nejlepším klubovým zpěvákem Peytonem, skladbu s názvem Changin, která kromě originálu vyšla i v několika remixech a slaví úspěch po celém světě, dále za zmínku stojí také pravidelná spolupráce s britským remixérem, který byl 6 x nominovaný na WMC Miami mezi 6 nejlepších remixérů světa Dj Lee Dagger aka Bimbo Jonesem a nebo aglickym producentem a Dj Alanem X, který zremixoval skladby Changin nebo Get in The Flow.


Sečteno a podtrženo Dj Tommy Rogers je nejen charismatickým a u publika velmi oblíbeným Djem, se skvělým vkusem a citem pro hudbu, ale také nadějným producentem, kterého můžete potkávat na těch nejlepsích parties po celém světě a vždy se jedná o zážitek na který se nezapomíná.

Tommy Rogers in da mix :)
For more info go to:
www.djtommyrogers.com
www.studio54.cz
www.facebook.com/djtommyrogers
https://soundcloud.com/dj-tommy-rogers
http://www.youtube.com/djtommyrogers

For booking:
email: [email protected]
Call: +420 776 000 054
:+420 774 103 103
Bluemoon [porticcio]
CENTRE COMMERCIAL LES MARINES , 20166 PORTICCIO